Prof. Dr. Öner DEMİREL

  • od@sehiregitimleri.com
  • Kırıkkale

Prof. Dr. Öner DEMİREL

Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı

Korunan Alanlar, Sürdürülebilir Gelişme ve Turizm, Ekoturizm, Kentsel Alanlarda Ekolojik Sürdürülebilirlik alanlarında çalışmaktadır.

0 Courses
NAN Rating

Personal Summary

1964 yılında Ardahan’da doğdu. 1985 yılında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nden bölüm birincisi olarak mezun olmuştur. 1988 yılında Ege Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı’nda “İzmir İli Yakın Çevresinde Deniz Kıyısından Uzak Dinlenme Evleri” başlıklı tezi ile Yüksek Lisans Eğitimini tamamladı. 1997 yılında K.T.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı’nda “Çoruh Havzası (Yusufeli Kesimi) Doğal ve Kültürel Kaynak Değerlerinin Turizm ve Rekreasyon Potansiyeli Açısından Değerlendirilmesi Üzerine Bir Araştırma” başlıklı tezi ile Doktora Eğitimini tamamladı.

1987-1992 yılları arasında T.C. Orman Bakanlığı’nda çalışmıştır. 1992-2017 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak hizmet etmiştir. 1998 yılında Yardımcı Doçent, 2000 yılında Doçent ve 2007 yılında ise Profesör olarak atanmıştır.

1990-91 yılları arasında CIHEAM Bursu ile Montpellier (Fransa) ve 1991-92 yılları arasında ise CIHEAM Bursu ile Saragosa (İspanya) Bursu kazandı. 1994, 1996 ve 2000 yıllarında üç kez Belçika Hükümeti bursunu kazandı. Ağustos 2001 ve Haziran 2002 yılları arasında Arizona State Üniversitesi’nde araştırma yaptı. Ağustos 2011-Şubat 2012 tarihleri arasında Northern Arizona University’de Yurt Dışı Araştırma projesi desteği ile araştırma yaptı. 2015 tarihinde ise 1 yıl süreli TÜBİTAK Doktora Sonrası Araştırma Bursunu kazandı (Purdue University/USA).

Çevre ve Doğa koruma örgütleri yanında sivil toplum kuruluşlarında da gönüllü olarak hizmet vermis vekuruluşlarını gerçekleştirdiği sivil toplum kuruluşlarında (Belediyespor Tenis Kulübü Başkanı, TEMA İl Temsilcisi, TMMOB Trabzon Peyzaj Mimarları Odası İl Temsilcisi, Dağları Koruma Platformu Başkanı) başkan olarak da görev yapmıştır.

Yürütücü ve araştırmacı olarak yurt içinde ve yurt dışında geniş katılımlı olarak yönetmiş ve tamamlamış olduğu Kurumsal, TÜBİTAK, Üniversite Destekli ve çeşitli araştırma Kurumları tarafından desteklenen araştırma projeleri ve araştırma raporları yanında editörlüğünü yapmış olduğu kitaplar, kitap bölümleri bulunmakta olup ve yurt içi ve yurt dışında yayınlanan bilimsel dergilerde de editörler kurulunda görev almaktadır.

Uluslararası ve Ulusal konferans, kongre ve sempozyumların bilim kurullarında görev almış ve ayrıca indeksli dergilerde yayınlanmış makaleleri ile yurt dışında ve yurt içinde sunulan çok sayıda bildirileri bulunmaktadır.

Öner DEMİREL, Ocak 2018 yılından itibaren Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. İngilizce ve Fransızca bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.

Taught Courses