Doç. Dr. Turgay BUCAK

  • tb@sehiregitimleri.com
  • İzmir

Doç. Dr. Turgay BUCAK

Öğretim Üyesi

Yiyecek İçecek, Gastronomi Turizmi, Menü Planlama ve Gıda Güvenliği alanlarında çalışmaktadır.

0 Courses
NAN Rating

Personal Summary

1978 yılında Yozgat’ da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimlerini İzmir’ de tamamladı. 2000 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Y.O. dan mezun oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Turizm İşletmeciliği Ana Bilim dalında 2007’ de yüksek lisansını, 2012 yılında ise doktorasını tamamladı.

Yaklaşık 10 yıl turizm sektöründe (İstanbul Polat Rönesans Otel, İzmir Hilton Otel, Crowne Plaza Otel…) ara ve üst düzey yönetici olarak çalıştı. İzmir BTA Catering Service yiyecek içecek müdürüyken sektörden ayrıldı. Şuanda İzmir Aşçılar Derneğinde genel sekreterliği görevini yürütmektedir. ISO 22000 Gıda Güvenliği baş denetçiliği yapmakta.

İzmir Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Programında 2008 yılında başladığı akademisyenlik hayatına, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Turizm Fakültesi-Konaklama İşletmeciliği bölümünde ve halen de Dokuz Eylül Üniversitesi Seferihisar Fevziye Hepkon U.B.YO da Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünde devam etmektedir. İdari görev olarak Yüksek Okul Müdür Yrd. ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İzmir Aşçılar Derneği Başkanlığı ve Eko-Gastronomi Dergisi Yönetim Editörlüğü görevi bulunmaktadır. İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından 2012 yılında “Turizm Eğitimcisi Ödülü” ne layık görüldü. Yurtdışındaki Türk Restaurant işletmeciliğini ve Michelin Yıldızlı Restaurantları araştırmak üzere 3 ay Londra’ da bulundu. Turizm alanında ve özellikle de yiyecek-içecek ve gastronomi alanlarında ulusal ve uluslararası birçok yayını bulunmaktadır.

Taught Courses